Hakkımda

Hello, Dear Visitor.

I am Ali Can Aslan, I was born in 1998 in Giresun, Bulancak. I graduated from Ordu University, Department of Banking, Finance and Insurance. I have been interested in web and graphic design for about eight years. In this sector, I work with user-oriented, highly interactive works and develop myself in the programming and programming languages ​​required by the profession and continue to be the content producer in the fields that target digital marketing such as SEO, SEM, SMO.

My blog is a web interface diary that started publishing in 2019, where personal articles, especially technology, internet, web design, graphic design, wordpress, blogger etc. are compiled and meet with visitors. Most of the articles in my blog consist of research and development (R & D) carefully selected and compiled from foreign sources and sites that produce Turkish content.

In addition to blogging, I also provide web and graphic design services as a freelencer and editor at various forums and blog sites. Technology is more than a passion for me. The new technological tools, such as the first toy in the hands of a baby in my hand causes curiosity and excitement. Although it is very difficult to make a difference in the technology sector in the globalizing world, I have made vision to share the mission, to see the information as the most valuable treasure in order to make a difference.

You can email us at info@alicanaslan.com.tr for everything you wonder about me and my blog. I wish you all the best blogs.

Merhaba, Sevgili Ziyaretçi.

Ben Ali Can Aslan, 1998 Giresun, Bulancak doğumluyum. Ordu Üniversitesi, Bankacılık, Finans ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Yaklaşık sekiz yıldır web ve grafik tasarım sektörü ile ilgileniyorum. Bu sektörde kullanıcı odaklı, etkileşimi yüksek çalışmalar yapıp, mesleğin gerektirdiği program ve programlama dillerinde kendimi geliştirip SEO, SEM, SMO gibi dijital pazarlamayı hedef alan konularda içerik üreticisi olmaya devam ediyorum.

Web sitem 2019 yılında yayın hayatına başlamış olup teknoloji, internet, web tasarım, grafik tasarım, wordpress, blogger v.b konular ağırlıklı olmak üzere kişisel yazıların ve portfolyonun derlenip ziyaretçileri ile buluştuğu bir web arayüz günlüğüdür. Sitemde yer alan yazıların çoğu yabancı kaynaklardan ve Türkçe içerik üreten sitelerden özenle seçilip derlenen, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge)  konularından ibarettir.

Blog yazarlığının yanı sıra freelencer olarak web ve grafik tasarım hizmetleri verip çeşitli forum ve blog sitelerinde editörlük yapmaktayım. Teknoloji benim için bir tutkudan daha fazlası. Yeni çıkan teknolojik araçlar ise bir bebeğin eline aldığı ilk oyuncağı gibi bende merak ve heyecana neden olmaktadır. Globalleşen dünyada teknoloji sektöründe fark yaratabilmek oldukça zor olsa da farklılığı hissettirebilmek için paylaşmayı misyon, bilgiyi en değerli hazine olarak görmeyi vizyon edindim.

Benimle ilgili merak ettiğiniz her şey için info@alicanaslan.com.tr adresine mail atabilirsiniz. Hepinize mutlu günler diliyorum.