UX ve UI Tasarımı Nedir?

UX ve UI Tasarımı Nedir?

UX (User Experience); yani kullanıcı deneyimi, şirketlerin müşterileri ya da -günümüzde daha çok dijital platformlarda faydanılan bir teknik olduğundan- kullanıcıları için sürdürülebilir memnuniyet sağlamak adına yürütülen tasarım ve geliştirme çalışmalarıdır. UI (User Interface) ise; kullanıcı arayüzü anlamına (bkz. kullanıcı arayüzü tasarımı) gelir ve internet kullanıcıları için doğru yönlendirmeler yaparak daha uzun süreli ve kaliteli etkileşim yaratmayı amaçlayan tasarımlardır.

Freelance UI ve UX tasarımı yaptırmak istiyorsanız ui/ux tasarımı yaptır bağlantısından sadeceon.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitedeki avantajlı fiyatları inceleyerek size uygun olan tasarım hizmetini seçebilirsiniz. Bu hizmet oldukça önemlidir ve profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir. Bu alanda eğitim almış tasarımcılar sizlere taleplerinizde oldukça hızlı şekilde yardımcı olmaktadır. En iyi ui/ux tasarımcısını bulmak için Sadeceon sitesini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

UX ve UI tasarımları neleri kapsar ve aralarındaki farklar nelerdir, inceleyim.

UX Tasarımı Neleri Kapsar? UX Tasarımcısı Nasıl Çalışır?

Pek çok dijital ürün geliştiricisinin amacı, kullanıcı deneyimini arttırmaktır. Kolay kullanım sağlamak ve ziyaretçinin ürünü kullanırken en basit haliyle keyif almasını sağlamak, bir nevi müşteri memnuniyeti yaratmaktır ve bu da iyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı ile hayata geçirilebilir. Kullanıcı deneyimini ne kadar doğru kelimeler seçerek tanımlamaya çalışsak da bu alandaki belirsizliği yok etmek neredeyse imkansızdır. Çünkü kullanıcı deneyimi aslında tamamen deneme-yanılmaya dayalı bir süreçtir. Hiçbir tasarımcı ya da geliştirici ortaya çıkardığı ürünün daha iyi kullanım sağladığını, onu test etmeden bilemez. Bu nedenle kullanıcı deneyimi tasarımcıları genelde çoklu tasarımlar üzerinden çalışırlar. Yani, birden fazla tasarım ortaya çıkardıktan sonra her birini kullanıma açarlar ve hangisinden daha iyi geri dönüş alırlarsa o tasarımın daha iyi olduğuna karar vermiş olurlar. Dolayısıyla daha iyi bir kullanıcı tasarımının sabit bir tanımı yoktur.

Kullanıcıların, şirketler ile arasındaki bağın akıbetine ilişkin önemli bir karar mekanizması olan kullanıcı deneyimi tasarımı, hemen hemen her ürüne ya da ürün detaylarına uygulanabilir. İyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı potansiyel müşteriyi mevcut müşteriye çok hızlı bir şekilde dönüştürebilirken kötü tasarımlar ise hepsini kaybetmenize sebep olabilir. Şirketlerin pazar araştırması süreçlerine dahil edilen bu tasarımlar, hem şirketleri hem de müşterilerini memnun etmek adına sürdürülen analize ve teste dayalı çalışmalardır diyebiliriz.

UI Tasarımında Neler Yapılır? UI Tasarımcısı Nasıl Çalışır?

Kullanıcı arayüzü tasarımı yaparken, müşteri analizi oldukça önemlidir. Müşterilerin ihtiyaçlarını ve onların farkında olmasalar dahi daha kolay kullanım elde edebilecekleri tasarımları araştırmak, bulmak ve uyarlamak kullanıcı arayüzü tasarımcısının sorumluluğunda olmalıdır. Rakiplerden yola çıkmak ve daha önce yapılmış işleri incelemek buradaki çıkış noktasıdır. Bu aşamadan sonra kendi markanız ya da işletmeniz için markalaşma ve grafik geliştirme çalışmaları yapmaya başlıyor olursunuz. Storyline diye bilinen kullanıcı rehberleri, bu süreçte sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Ortaya çıkan tasarımın cihaz ekranlarında çalışır durumda olması gerekir; aksi takdirde dünyanın en iyi tasarımı bile anlamsız kalacaktır. Dolayısıyla test aşaması her işte olduğu gibi kullanıcı arayüzü tasarımı için de hayati önem taşır. Testleri masaüstü ve mobil tüm ekranlar için ayrı ayrı yapmakta fayda vardır. Farklı ekran boyutları, (varsa) animasyonların doğru çalışıp çalışmadığı gibi detaylar incelenmeli geliştirici ile birlikte implementasyon sürecinden geçirilmesi gerekmektedir. Nitekim, tasarlanan son arayüz müşteriler (yani kullanıcılar) için bir önceki tasarıma göre daha yalın olmalıdır ki, siz kullanıcı deneyimini de arttırmış olun.

UX ve UI Tasarımı Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • UX tasarımı, şirketin tüm dijital yüzleri ile kullanıcı arasındaki etkileşim kalitesinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi sürecidir.
  • Markanızın veya işletmenizin güçlü tüm görsel varlıklarının arayüzlere en doğru şekilde taşınması ise kullanıcı arayüzü tasarımının konusudur.
  • Kaliteli sonuçlar elde etmek adına yapılan testler, geliştirmeler, araştırmalar ve içerik konuları UX tasarımının kapsamındadır.
  • Kullanıcı arayüzü tasarımı ise kullanıcının işletmenize dair her türlü platformda interaktif bir yönlendirmeye sahip olmasını sağlar.
  • Dijital olmayan deneyimlerin, dijital dünyaya başarılı bir şekilde aktarılması, kısaca UX tasarımının konusudur.
  • Kullanıcı deneyimi tasarımı yaparken ise geliştiriciler ve kodlarla işbirliği yaparak çalışırsınız.

İlgili Yazılar

Bir mesaj yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi*